PODWÓJNY ROCZNIK ROZPOCZYNA NAUKĘ

  • 12.09.2019, 08:20
  • Tomasz
PODWÓJNY ROCZNIK ROZPOCZYNA NAUKĘ
(Myszków) W poniedziałek, 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020, a uczniowie po wakacyjnej przerwie wrócili do szkolnych murów. W związku z reformą edukacji, w tym roku naukę w klasach pierwszych wszystkich szkół średnich rozpocznie zdecydowanie więcej uczniów niż w latach ubiegłych, a to za sprawą podwójnego rocznika, czyli ostatniego rocznika absolwentów gimnazjów oraz pierwszego rocznika absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Nowy rok szkolny przyniesie z pewnością nowe wyzwania nie tylko dla uczniów, ale także dla samorządów i nauczycieli, którzy będą musieli odnaleźć się po reformie, co wiąże się między innymi z koniecznością równoczesnego realizowania dwóch różnych podstaw programowych. Czy dodatkowo grozi nam również kolejny strajk w oświacie? Przez pierwsze dwa tygodnie września ZNP przeprowadzić ma sondaż wśród nauczycieli, a na jego podstawie 16 września podjąć decyzję o ewentualnym powrocie do akcji protestacyjnej.

(Myszków) W poniedziałek, 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020, a uczniowie po wakacyjnej przerwie wrócili do szkolnych murów. W związku z reformą edukacji, w tym roku naukę w klasach pierwszych wszystkich szkół średnich rozpocznie zdecydowanie więcej uczniów niż w latach ubiegłych, a to za sprawą podwójnego rocznika, czyli ostatniego rocznika absolwentów gimnazjów oraz pierwszego rocznika absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Nowy rok szkolny przyniesie z pewnością nowe wyzwania nie tylko dla uczniów, ale także dla samorządów i nauczycieli, którzy będą musieli odnaleźć się po reformie, co wiąże się między innymi z koniecznością równoczesnego realizowania dwóch różnych podstaw programowych. Czy dodatkowo grozi nam również kolejny strajk w oświacie? Przez pierwsze dwa tygodnie września ZNP przeprowadzić ma sondaż wśród nauczycieli, a na jego podstawie 16 września podjąć decyzję o ewentualnym powrocie do akcji protestacyjnej.


 

Rozpoczynający właśnie naukę w szkołach średnich podwójny rocznik to absolwenci 8-klasowych szkół podstawowych, którzy od września zasiądą w ławkach 4-letnich szkół ponadpodstawowych oraz absolwenci ostatniego rocznika gimnazjów, którzy swój kolejny etap edukacji rozpoczną w 3-letnich szkołach ponadgimnazjalnych. W nowym roku szkolnym każda ze szkół utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, a ich uczniowie, będą się kształcić zgodnie z odrębnymi, różniącymi się od siebie podstawami programowymi.


 

326 NOWYCH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH W MYSZKOWSKIM LICEUM


 

W tym roku szkolnym w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego w Myszkowie naukę rozpoczęło aż 326 uczniów klas pierwszych, którzy drugiego września złożyli uroczyste ślubowanie. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu przez zebranych na hali uczniów i nauczycieli, głos zabrał dyrektor liceum, Jacek Trynda.


 

- Witam serdecznie i uczniów i grono pedagogiczne i pracowników obsługi administracji. Rozpoczynamy rok szkolny 2019/2020. Rok szkolny wyjątkowy, poprzedzony kilkoma bardzo ważnymi rocznicami historycznymi. Wczoraj obchodziliśmy kolejną rocznice wybuchu II Wojny Światowej, wcześniej obchodziliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Powstań Śląskich. Rok szkolny wyjątkowy również ze względu na organizację, ponieważ równolegle rozpoczynają rok szkolny absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych. Za chwilę wszystkie klasy pierwsze, wszyscy uczniowie klas pierwszych złożą ślubowanie, po których staną się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Szkoły z tradycjami, szkoły bardzo dobrze wypełniającej swoje obowiązki, szkoły bardzo dobrze przygotowującej do egzaminów maturalnych, o czym świadczą tegoroczne wyniki. Nasi uczniowie, uczniowie klas pierwszych, nabywają prawa, ale mają również pewne obowiązki. Do tych obowiązków oprócz systematycznej i codziennej pracy, należy również przestrzeganie prawa i statutu szkoły. Wyczulam wszystkich uczniów naszej szkoły, nie tylko uczniów klas pierwszych, ale również klas drugich i trzecich, choćby dlatego, że jest nas dużo więcej niż w latach ubiegłych i musimy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo. Życzę wam w tym roku szkolnym dużego zaangażowania w prace, godnego reprezentowania naszej szkoły na wszystkich zawodach i olimpiadach. Bardzo was proszę o zaangażowanie z waszej strony, ponieważ jeśli chodzi o wasze profesorki, profesorów i wychowawców, jestem pewny, że tego zaangażowania nie braknie, ale sukces może być tylko wspólnym sukcesem, pod warunkiem, że wasze zaangażowanie będzie odpowiednio wielkie – mówił na uroczystym apelu Jacek Trynda, dyrektor myszkowskiego liceum.


 

Obecnie, w liceum uczy się 648 uczniów. Dla porównania, rok wcześniej do myszkowskiego ogólniaka uczęszczało „jedynie” 460 uczniów. Szkoła otworzyła 10 oddziałów klas pierwszych, przy czym dwie najliczniejsze klasy liczą 36 uczniów (profile biologiczno-chemiczne), dwie klasy liczą po 27 uczniów, zaś w pozostałych oddziałach można mówić o średniej ok. 32 uczniów. Jak mówił dyrektor Jacek Trynda, dziś w szkole jest łącznie 20 klas, zdarzały się jednak lata, gdy klas było 21 i szkoła działania sprawie, zatem również teraz nie powinno być większego problemu. Podwójny rocznik wymusił także zwiększenie grona pedagogicznego – w szkole zatrudniono 2 nauczycieli na pełen etat, oraz 10 nauczycieli na część etatu (chociaż często jest to realizacja kilku godzin zajęć tygodniowo). Zajęcia w placówce kończą się nie później niż o 15.00.


 

W POZOSTAŁYCH SZKOŁACH ŚREDNICH TŁOKU NIE BĘDZIE?


 

W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach w nowym roku szkolnym uczyć się będzie łącznie 445 uczniów, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi. Do klasach pierwszych przyjęto 140 uczniów, dla których otwarto sześć oddziałów, trzy dla absolwentów gimnazjów (1 klasa liceum i 2 klasy technikum) oraz trzy dla absolwentów szkół podstawowych (1 klasa liceum i 2 klasy technikum).


 

W Zespole Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie w obecnym roku szkolnym naukę podejmie ponad 700 uczniów, w tym w dwunastu oddziałach około 350 pierwszoklasistów. Dla porównania, rok wcześniej do szkoły uczęszczało łącznie ponad 500 uczniów. Jak twierdzi jednak Eugeniusz Bugaj, już rok temu szkoła przyjęła większą liczbę uczniów niż w latach ubiegłych, co świadczy o tym, że placówka doskonale się rozwija dostosowując ofertę do aktualnej sytuacji na rynku. (AB)

Tomasz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe