Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

POWIATY MYSZKOWSKI I ZAWIERCIAŃSKI PONIŻEJ ŚREDNIEJ

Wyniki ogólnopolskie matur wg MEN są na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Gorzej, poniżej średniej ogólnopolskiej wypadli maturzyści z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego.
Podziel się
Oceń

Wyniki ogólnopolskie matur wg MEN są na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Gorzej, poniżej średniej ogólnopolskiej wypadli maturzyści z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego.


 

Na początku lipca tegoroczni maturzyści poznali swoje wyniki z egzaminu dojrzałości. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział na konferencji prasowej, że do egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 250 tys. absolwentów. - Zdawalność tego egzaminu była na bardzo podobnym poziomie jak w poprzednich latach - podkreślił. Jego zdaniem, matura na poziomie rozszerzonym wyraźnie pokazuje, że odchodzimy od tzw. testomanii, która dosyć często pojawiała się w opiniach, dotyczących polskiej szkoły.


 

PRZEDMIOTY DODATKOWE NAJSŁABIEJ W MYSZKOWIE


 

Powiaty zawierciański i myszkowski znalazły się poniżej średniej krajowej zdawalności, która wyniosła 79,70%.


 

W powiecie myszkowskim do egzaminu przystąpiło 315 osób, a zdało go 217 (68,89%).


 

W powiecie zawierciańskim było to 718 osób, a zdało 520 (72,42%), natomiast w Częstochowie do matury podeszło 2714 osób, a zdało 2174 (80,10%).


 

Obowiązkowo każdy abiturient musiał zmierzyć się z egzaminem dojrzałości z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego na poziomie podstawowym. Języki angielski oraz niemiecki zostały przedstawione, ponieważ są to najpopularniejsze wybory wśród maturzystów.


 

Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów zdający musiał przystąpić do minimum jednego, wybranego przez siebie egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje próg 30% (niezależnie od wyniku egzamin zostaje zaliczony).


 

Z najczęściej wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, tj. biologii, chemii, fizyki, informatyki, WOS-u oraz historii najczęściej najwyższe średnie wyniki osiągali uczniowie w Częstochowie, następnie w powiecie zawierciańskim, a na końcu w powiecie myszkowskim.


 

ŚREDNIA Z MATEMATYKI LEPSZA, NIŻ Z POLSKIEGO


 

Egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało w tym roku 95% uczniów, a średni wynik w skali kraju wyniósł 52%. Najtrudniejszym egzaminem była matura z matematyki. Na poziomie podstawowym zdało ją 86 proc. absolwentów. Średni wynik z tego przedmiotu był lepszy niż z języka polskiego i wyniósł 58%. Pomyślnie natomiast poszła uczniom matura z angielskiego, najczęściej wybieranego języka obcego. Na poziomie podstawowym zaliczyło ją 94% zdających, a średni wynik w skali kraju z tego przedmiotu wyniósł 72%.


 

LICEALIŚCI LEPSI, NIŻ ABSOLWENCI TECHNIKUM


 

Wyższy poziom zdawalności matur odnotowano w liceach (86,4%), niż w technikach (70,5%). Średni wynik matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł w liceach 55%, a w technikach 45%. W przypadku matematyki średnia dla liceów wyniosła 64%, a w technikach 49%. Najwyższe wyniki uzyskiwano z języka angielskiego - w liceach 78%, a w technikach 63%.


 

Uczniowie z naszego rejonu najczęściej wybierają szkoły z powiatu myszkowskiego lub zawierciańskiego oraz z Częstochowy i w tym przypadku zebraliśmy dane z CKE, dotyczące średnich wyników matur z obowiązkowych przedmiotów na tych terenach. Język polski najlepiej wypadł w Częstochowie, natomiast najsłabiej w powiecie zawierciańskim. W matematyce prym wiedzie znów Częstochowa, a najsłabiej w statystykach plasuje się powiat myszkowski. W języku angielskim bez zmian, bowiem na pierwszym miejscu znalazła się Częstochowa, a na trzecim powiat zawierciański, za to język niemiecki najlepiej poszedł uczniom z powiatu zawierciańskiego, nieco słabiej absolwentom z powiatu myszkowskiego, a zaraz za nimi znaleźli się maturzyści z Częstochowy.


 

KIEDY POPRAWKA?


 

Osoby, które przystąpiły do wszystkich obowiązkowych egzaminów i nie zdały tylko jednego z nich w części ustnej lub pisemnej, mogą podejść do egzaminu poprawkowego jeszcze tego lata. Część pisemna odbędzie się 20 sierpnia 2019r. o godzinie 09.00 w szkole, w której osobie zdającej nie udało się zdać za pierwszym razem. Z kolei termin poprawkowego egzaminu ustnego zostanie wyznaczony na 20 lub 21 sierpnia 2019r. Natomiast osoby, które nie zdały więcej, niż jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu dopiero za rok.


 

Wyniki z poszczególnych szkół można sprawdzić na stronie internetowej OKE W Jaworznie.


 

Julia Lamch


POWIATY MYSZKOWSKI I ZAWIERCIAŃSKI PONIŻEJ ŚREDNIEJ

POWIATY MYSZKOWSKI I ZAWIERCIAŃSKI PONIŻEJ ŚREDNIEJ


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: K.k.kTreść komentarza: P. MAZANEK kto Panu płaci? Może ta osoba boi się ze przegra wybory? PozdrawiamData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:37Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: Anonimowy.Treść komentarza: Nie jestem z PISu a chodzę na spotkania do Pana Tomka. W Poraju jak ktoś nie jest z Lewicy i PO to od razu musi być z PIS? No ludzie litości!!! :D Pan Mazanek stąpa po kruchym lodzie dla mnie ten Pan nie ma serca. Znam to na własnej skórze. Mam nadzieję, że jego nigdy ktoś tak nie opiszę, że jest bankrutem bo karma wraca! Pozdrawiam serdecznie i wesołych Świat.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:32Źródło komentarza: KANDYDAT NA WÓJTA PORAJA NIE PŁACI PENSJI! Inspekcja pracy w Kacper Global!Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Zbawiciel! Znalazł przyczynę. Teraz znajdź rozwiązanie problemu. Najlepiej sam się tam zatrudnij a dowiesz się jak to PiS rozkradł Pocztę i upodlił zwykłych listonoszy, przekonaj się jak się haruje w deszczu, śniegu, upale, mrozie po 12 godzin dziennie za najniższą krajową.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:35Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI P Autor komentarza: PIOTRTreść komentarza: Pan Budka nie wie co zrobić ze źle zarządzanymi spółkami ! Tylko rozliczałby byłych prezesów np. OrlenuData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:33Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: pit2010Treść komentarza: "od 2 miesięcy nie są roznoszone listy". Panie redaktorze, od 13.12.2023 rządzi koalicja trzynastego grudnia a nie PIS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:04Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSIAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Większość urzędów brakuje listonoszy nawet całe urlopy z zeszłego roku są nie wybrane bo powiększone rejony i brak osób na zastępstwa urlopowe , jak zwolnią więcej listonoszy sposobem nieprzedłurzenia umów i blokady przyjmowania nowych to efekt będzie jeszcze gorszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 14:59Źródło komentarza: UPADAJĄCA POCZTA LISTÓW NIE NOSI
Reklama
Reklama
Reklama