„ZA CO PAN PRZEPRASZA, PANIE BURMISTRZU?”

  • 10.05.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Koziegłowy) 25 kwietnia 2019r. miała miejsce 8 Sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. W trakcie obrad, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka odniósł się także do trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli prezentując przebieg akcji protestacyjnej w gminie. Burmistrz przeprosił również za zaistniałą sytuację, nie tylko uczniów i rodziców, ale także samych nauczycieli, co bardzo nie spodobało się Przewodniczącej Rady. - Za co pan przeprasza, panie burmistrzu? – pytała Joanna Kołodziejczyk, by za chwilę po raz kolejny pokazać swoją negatywną opinię odnośnie strajku: - To nie jest tak, że mamy samych złych nauczycieli, mamy także dobrych. Ale w tych dobrych, kryją się ludzie, którzy nigdy nie powinni być nauczycielami. Odpowiedzialni ludzie w ten sposób się nie zachowują.

(Koziegłowy) 25 kwietnia 2019r. miała miejsce 8 Sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. W trakcie obrad, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka odniósł się także do trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli prezentując przebieg akcji protestacyjnej w gminie. Burmistrz przeprosił również za zaistniałą sytuację, nie tylko uczniów i rodziców, ale także samych nauczycieli, co bardzo nie spodobało się Przewodniczącej Rady. - Za co pan przeprasza, panie burmistrzu? – pytała Joanna Kołodziejczyk, by za chwilę po raz kolejny pokazać swoją negatywną opinię odnośnie strajku: - To nie jest tak, że mamy samych złych nauczycieli, mamy także dobrych. Ale w tych dobrych, kryją się ludzie, którzy nigdy nie powinni być nauczycielami. Odpowiedzialni ludzie w ten sposób się nie zachowują.


 

„JA NIE BĘDĘ PRZEPRASZAŁA NAUCZYCIELI”


 

Burmistrz w swoim sprawozdaniu odniósł się również do strajku nauczycieli. – Z jednej strony rozumiemy pewną konsternację i zniecierpliwienie środowiska nauczycielskiego, ale z drugiej, jako organ prowadzący musieliśmy zapewnić zajęcia i myślę, że wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania. Udało się bez większych przeszkód przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów – informował burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka – Na chwilę obecną, ja tylko mogę z jednej strony przeprosić za pewnego rodzaju niedogodności, które mieliśmy my wszyscy.


 

- Za co pan przeprasza, panie burmistrzu? – wtrąciła się Przewodnicząca Rady Joanna Kołodziejczyk, po raz kolejny pokazując swoją negatywną opinię odnośnie strajku nauczycieli.


 

- Ja tylko mogę przeprosić nauczycieli, dzieci, ale i również rodziców, że doszło do tej sytuacji, że mieliśmy utrudnioną działalność edukacyjno-dydaktyczną. Mam nadzieję, że jak najszybciej wszyscy powrócimy do tej tzw. normalności. Tyle drodzy państwo i aż tyle – kontynuował burmistrz Ślęczka.


 

- Aż tyle! – skomentowała Kołodziejczyk, by później dodać: – Ja proszę państwa, z tego miejsca nie będę przepraszała nauczycieli. Przeproszę wszystkich uczniów, absolwentów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i wszystkich rodziców za zaistniałą sytuację. Uważam, że ja, jako przewodnicząca nie, ale jako obywatelka RP, jako mieszkanka tej gminy, uważam, że stricte jest to nie do przyjęcia, żeby w trakcie roku szkolnego, każdy ma prawo strajkować, ale nie w imię dobra dziecka. Termin chybiony jak nie wiadomo co. Uważam, że to nie jest czas i miejsce, gdzie moglibyśmy dyskutować nad tak poważnymi tematami, jakimi są, jak twierdzą nauczyciele, małe uposażenie. Nasza oświata jest do poprawy całkowicie. To nie jest tak, że mamy samych złych nauczycieli, mamy także dobrych. Ale w tych dobrych, kryją się ludzie, którzy nigdy nie powinni być nauczycielami. Tak uważam, ja jako babcia, jako matka, że nie każdy nadaje się do roli nauczyciela. Powiedziałam to wcześniej, zresztą mój artykuł, który był udzielony, o którym w prasie myszkowskiej nie było napisane do końca, powiedziałam panu Mazankowi (red. Jarosław Mazanek, naczelny Gazety Myszkowskiej), że ani lekarz ani pielęgniarka od łóżka nie odeszli, a nasi nauczyciele zrobili to z premedytacją odchodząc od tablicy. Uważam, że jest to stricte strajk polityczny, żaden inny i to podtrzymuję. Odpowiedzialni ludzie w ten sposób się nie zachowują.


 

STAROSTA O DROGACH i KARDIOLOGII


 

W sesji uczestniczyli również Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk (z PiS, syn przewodniczącej J. Kołodziejczyk) oraz Wicestarosta Mariusz Morawiec. Ciekawe, czy to wprowadzenie nowej jakości w relacjach powiat-gmina i teraz Starosta, chociaż na chwilę, będzie pojawiał się na sesjach odbywających się w gminach naszego powiatu, czy też tylko Koziegłowy mogą liczyć na takie wyróżnienie?


 

Z przekazanych przez Piotra Kołodziejczyka informacji mogliśmy dowiedzieć się, że Starostwo Powiatowe w Myszkowie i Powiatowy Zarząd Dróg złożyło kilka wniosków na dofinansowanie w ramach funduszu dróg samorządowych, a na terenie Gminy Koziegłowy jest to odcinek od drogi wojewódzkiej 789 do Mzyków. Planowane koszty w 2019r. to około 800 tys. zł, a w 2020 – 3.261.000 zł. Gmina Koziegłowy partycypuje w kosztach wybudowania chodników na tym terenie oraz stworzenia, z inicjatywy burmistrza, parkingu przy cmentarzu.


 

Dodatkowo, rozpisany został drugi przetarg na drogę 791 - jest to odcinek o długości 24,5 km biegnący od Zawiercia do Poczesnej. Pierwszy przetarg został unieważniony, gdyż najniższa złożona oferta na kwotę 223 mln zł, o 43 mln przewyższała określoną w dokumentacji wartość zadania.


 

- I dobra wiadomość jest taka, jeżeli chodzi o kwestie Szpitala Powiatowego w Myszkowie i kardiologii, we wtorek ogłoszony został konkurs na kardiologię i Powiat Myszkowski i SP ZOZ w Myszkowie ma przygotowywany stosowny wniosek, ten wiosek będzie składany do 7 maja. Rozstrzygnięcie bardzo szybko i od 1 czerwca, jeśli wygramy konkurs, kardiologia zawita do Myszkowa – informował Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.


 

- W ostatniej kadencji nie udało się nic, teraz się udaje, i tak trzymać. Myślę, że nadszedł czas na to, by w naszej gminie również z powiatu coś skapnęło i coś zaczęło się dziać, bo przez ostatnie cztery lata, tak jak już podkreślałam nieraz, zapominano o gminie Koziegłowy całkowicie – mówiła Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk.


 

BURMISTRZ O ROZWOJU GMINY


 

Burmistrz, w trakcie sprawozdania z okresu międzysesyjnego, poruszył m. in. kwestię współpracy Gminy z WFOŚiGW. - Z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska gmina współpracuje od dobrych kilku lat, realizując projekty w ramach dofinansowania poprawiających naszą efektywność cieplną, energetyczną, ale również wodno-kanalizacyjną. I tak mamy również w tym roku. Realizujemy obecnie projekt wymiany wodociągu grupowego na odcinku Pustkowia Lgockiego, ul. Słonecznej, co już jest w trakcie i w okresie międzysesyjnym miałem przyjemność z panią Skarbnik podpisać umowę na współfinansowanie tejże inwestycji przez WFOŚiGW. Z Funduszem czeka nas jeszcze jedno duże zadanie, tj. wymiana starych nośników pieców węglowych na te nowoczesne, piątej klasy, i tu czekamy na sygnał z Urzędu Wojewódzkiego, byśmy mogli podpisać umowę i rozpocząć procedurę zakupową dla 372 beneficjentów - informował w swoim wystąpieniu Jacek Ślęczka.


 

Gmina i Miasto Koziegłowy wydała również decyzje środowiskową dla przebudowy i modernizacji odcinka Drogi Krajowej DK1. Celem przebudowy dróg i skrzyżowań jest znaczna poprawa bezpieczeństwa w stosunku do stanu obecnego.


 

Burmistrz Ślęczka, wraz z innymi włodarzami Subregionu Północnego, wziął również udział w spotkaniu w ARiMR w Częstochowie, dotyczącympodjęcia prac nad Strategią Województwa Śląskiego. Efektem końcowym spotkania było wystosowanie pisma do Marszałka Województwa Śląskiego obejmującego zadania, które należałoby ująć w Strategii. Warto nadmienić, iż tylko takie zadania, które znajdą się w tym dokumencie, będą miały szanse na ubieganie się o dofinansowanie w nowej perspektywie unijnej.


 

Przygotowano i złożono również cztery wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w ramach tzw. „projektów sołeckich”, a dotyczyły one doposażenia w stroje Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy oraz niewielkie inwestycje poprawiające przestrzeń publiczną w miejscowościach Mysłów, Siedlec Duży i Mzyki.


 

Ze względu na przedłużające się prace budowlane zagospodarowania przestrzeni po stronie południowej przy Pałacu Biskupów, nie widząc możliwości dalszej współpracy, wypowiedziano umowę dotychczasowemu wykonawcy. Wkrótce Gmina przystąpi do kolejnego przetargu w tym zakresie. Z kolei wykonawca wybrany po kolejnym przetargu dotyczącym modernizacji budynku oddziału przedszkolnego w Starej Hucie zapewnia, że budynek zostanie oddany do użytkowania przed 1 września.


 

NOWA RADNA ZŁOŻYŁA ŚLUBOWANIE


 

W trakcie kwietniowej Sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy ślubowanie złożyła Monika Skrobarczyk, nowa radna wybrana w wyborach ponownych w okręgu nr 6 w Koziegłówkach. W powtórzonych 31 marca w Koziegłówkach wyborach Skrobarczyk pokonała Rafała Zenderowskiego, który został wybrany podczas jesiennego głosowania. W powtórzonych wyborach wzięło udział 325 mieszkańców spośród 735 uprawnionych. Tym razem zwyciężyła Monika Skrobarczyk, która zdobyła 164 głosy. Na Rafała Zenderowskiego zagłosowało 149 uprawnionych. Wybory zostały powtórzone, gdyż sąd uznał złożony przez Skrobarczyk protest wyborczy. Protest dotyczył liczby wydanych i wyjętych z urn kart. Okazało się, że po wyjęciu kart do głosowania z urn, było ich o dwie więcej niż wcześniej wydano wyborcom. Podczas jesiennych wyborów wybrano Rafała Zenderowskiego (KWW Rafał Zenderowski), który uzyskał 171 głosów i tylko o dwa głosy wyprzedził Monikę Skrobarczyk (KWW Stowarzyszenie dla Gminy Koziegłowy).


 

Adam Bugaj


 

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe