Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?

W tym roku do klas pierwszych w szkołach średnich pójdą jednocześnie absolwenci 3-letniego gimnazjum i 8-letniej szkoły podstawowej. Jak w praktyce będzie od września wyglądać kształcenie „dwutorowe” – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Ministerstwo uspokaja, że nie dojdzie do nadmiernej kumulacji uczniów, a placówki mogą przyjąć ich więcej. MEN wskazuje przy tym, że od lat mamy do czynienia z niżem demograficznym – w niektórych latach rodziło się tak mało dzieci, że dwa roczniki po 2000 roku równały się jednemu rocznikowi z lat 80., gdy mieliśmy do czynienia z wyżem. Niektórzy rodzice, którym zależy na tym, by ich dziecko kontynuowało naukę w popularnym liceum obawiają się, czy aby na pewno podwójna liczba uczniów nie zmniejszy szans ich pociechy na dostanie się do wymarzonej szkoły.
Podziel się
Oceń

W tym roku do klas pierwszych w szkołach średnich pójdą jednocześnie absolwenci 3-letniego gimnazjum i 8-letniej szkoły podstawowej. Jak w praktyce będzie od września wyglądać kształcenie „dwutorowe” – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Ministerstwo uspokaja, że nie dojdzie do nadmiernej kumulacji uczniów, a placówki mogą przyjąć ich więcej. MEN wskazuje przy tym, że od lat mamy do czynienia z niżem demograficznym – w niektórych latach rodziło się tak mało dzieci, że dwa roczniki po 2000 roku równały się jednemu rocznikowi z lat 80., gdy mieliśmy do czynienia z wyżem. Niektórzy rodzice, którym zależy na tym, by ich dziecko kontynuowało naukę w popularnym liceum obawiają się, czy aby na pewno podwójna liczba uczniów nie zmniejszy szans ich pociechy na dostanie się do wymarzonej szkoły.


 

Od 2017 roku dotychczasowe 6-letnie szkoły podstawowe zostały wydłużone o 2 lata. To również początek wygaszania gimnazjów – obecnie do klas III gimnazjów uczęszcza ostatni rocznik dzieci. W roku szkolnym 2019/2020 szkołę średnią rozpoczną jednocześnie absolwenci 8. klasy szkoły podstawowej, jak również 3. klasy gimnazjum.


 

Młodzież po gimnazjum będzie miała do wyboru 3-letnie liceum, 4-letnie technikum lub 3-letnią szkołę zawodową, natomiast absolwenci 8-letniej podstawówki będą kontynuować naukę w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub w 3-letniej szkole branżowej I stopnia.


 

PRAWIE 730 TYSIĘCY UCZNIÓW WE WRZEŚNIU ROZPOCZNIE KSZTAŁCENIE W SZKOŁACH ŚREDNICH


 

Dwa roczniki we wrześniu spotkają się w jednej szkole – czy to znaczy, że komuś może zabraknąć miejsca? Tego się obawiają niektórzy rodzice, których pociechy planują ubiegać się o przyjęcie do popularnych szkół średnich, np. częstochowskich liceów. Ministerstwo uspokaja przekonując, że nie dojdzie do „kumulacji” uczniów.


 

- W roku szkolnym 2018/2019 mamy 376.606 uczniów w VIII klasach szkoły podstawowej i 350.564 uczniów w III klasach gimnazjum. W sumie 727.170 absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum wiosną 2019 r. przystąpi do oddzielnej rekrutacji. Prognozujemy, że o miejsce do I klas liceów ogólnokształcących będzie ubiegać się ok. 45 proc. absolwentów (327.227), do I klas technikum ok. 40 proc. absolwentów (290.868), a do I klasy branżowej szkoły I stopnia - ok. 15 proc. (109.076) – informuje MEN.


 

Resort przewiduje, że licea ogólnokształcące w przyszłym roku szkolnym liczyć będą prawie 652 tysiące uczniów (we wszystkich klasach) i wskazuje, że nieznacznie więcej uczniów było 10 lat wcześniej (w roku szkolnym 2009/2010). Liczba uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną nowy rok szkolny w liceach w całej Polsce nie powinna nastręczyć kłopotów, bo – jak wskazuje MEN – w 2004 roku licea liczyły ponad 747,5 tysiąca uczniów.


 

Kolejnym argumentem, który Ministerstwo wysuwa, by uspokoić niektórych rodziców jest to, że dzieci, które w tym roku rozpoczną naukę w szkołach średnich (urodzone w latach 2003 i 2004) to dwa roczniki niżu demograficznego. - W tych latach rodziło się tylko ok. 350 tys. dzieci rocznie. Te dwa roczniki odpowiadają jednemu rocznikowi z wyżu demograficznego z lat 80. – wylicza resort.


 

KONKURENCJA DO LICEÓW NIE POWINNA W TYM ROKU SZCZEGÓLNIE MARTWIĆ


 

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że konkurencja do dużych liceów ogólnokształcących nie powinna w zbliżającym się roku szkolnym martwić bardziej, niż w latach ubiegłych. Jest to zjawisko występujące od lat, a jako przykłady MEN podaje licea w Warszawie czy Poznaniu. Szkoły mają przygotować się na przyjęcie większej liczby uczniów – absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Zwiększona ma również zostać liczba oddziałów, czyli klas w roczniku.


 

- Poszczególne kuratoria oświaty mają informacje ile dana szkoła planuje otworzyć oddziałów od września 2019 roku. Informacjami tymi dysponują przede wszystkim dyrektorzy szkół. Każdy uczeń i rodzic może skontaktować się ze szkołą lub kuratorium oświaty, aby uzyskać szczegółowe informacje – informuje Ministerstwo na rządowym portalu gov.pl.


 

LOKALNE SZKOŁY SĄ PRZYGOTOWANE NA WIĘKSZA LICZBĘ UCZNIÓW


 

To, że poszczególne roczniki w ubiegłych latach potrafiły liczyć więcej uczniów potwierdzają szkoły. Zgodne są również co do tego, że są gotowe na zwiększoną liczbę pierwszoklasistów.


 

- Przy obecnym stanie uczniów nie mamy 100% zagospodarowania sal lekcyjnych do prowadzenia zajęć z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Aktualnie w szkole przeprowadzony jest kompleksowy remont wewnątrz budynku, malowane i odnawiane są wszystkie sale wraz z salami gimnastycznymi oraz korytarzami. Przy odpowiednim ułożeniu planu lekcyjnego jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia z większą liczbą uczniów w systemie jednozmianowym – informuje Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Szkoła podkreśla również, że absolwenci gimnazjów i podstawówek różnią się podstawą programową oraz cyklem kształcenia. Naukę w szkołach średnich muszą kontynuować w osobnych klasach i – jak wskazuje żarecka szkoła – nie będą rywalizować pomiędzy sobą o te same miejsca w szkole.


 

W przypadku Zespołu Szkół w Żarkach w ostatnich kilku latach liczba uczniów w klasach pierwszych (liceum i technikum) wahała się od 73 (2014/2015) do 117 i 120 (2016/2017 i 2015/2016). Obecnie w pierwszych klasach uczy się 87 uczniów w 4 oddziałach. W ubiegłym roku liczba ta była bardzo zbliżona i wynosiła 85 pierwszoklasistów w 3 oddziałach.


 

Więcej klas pierwszych od września będzie również w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie. Planuje się otwarcie 5 klas pierwszych 3-letniego liceum dla absolwentów gimnazjum (o profilach: biol-chem-mat, biol-chem-ang, mat-fiz-inf, mat-fiz-j.ang, mat-geo-j.ang, geo-biol-j.ang, j.pol-hist-wos, j.pol-hist-j.ang) oraz 5 klas dla absolwentów szkół podstawowych (oddziały o profilach: biol-chem, biol-chem-j.ang, mat-fiz, mat-geo, geo-biol, j.pol-hist-wos).


 

Więcej uczniów planuje również przyjąć VII Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Częstochowie. Jak przekazała nam dyrektor szkoły Barbara Gala-Glińska, w ostatnich trzech latach szkoła liczyła średnio 210 pierwszoklasistów. W roku szkolnym 2019/2020 VII LO w Częstochowie planuje przyjąć 300 uczniów. – Planujemy zwiększenie ilości klas pierwszych z 7 do 10. Dla absolwentów gimnazjów otwartych zostanie 5 klas, taka sama ilość klas zostanie zaproponowana absolwentom szkół podstawowych – informuje dyrektor Barbara Gala-Glińska.


 

W III LO im. Biegańskiego w Częstochowie w poprzednich latach było średnio 180 pierwszoklasistów i istnieje możliwość, by szkoła w nadchodzącym roku przyjęła większą liczbę uczniów. Placówka planuje otworzyć we wrześniu 4 oddziały dla absolwentów gimnazjum i 4 oddziały dla uczniów po szkole podstawowej. (es) Grafika: MEN


CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?

CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MyszkowiankaTreść komentarza: Czy kandydat na burmistrza Pan Bartnik będzie dobrym burmistrzem ? - tego nie wiemy . Czy obecny burmistrz Pan Żak jest złym burmistrzem ? - to wiemy .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Myszków: Żak wzywa do debaty. Jak zareaguje Tadeusz Bartnik?Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: PraktycznyTreść komentarza: I tak naprawdę to dopiero po wyborach nagle się okaże, że pan Bartnik już taki bezpartyjny nie jest. Przecież to Żak ma poparcie PO. Po drugie jeżeli potwierdzi się, że Bauerowa ma zostać wiceburmistrz (ona według mojej opinii to beton Pisowski) to mamy w Myszkowie słabo. A DZIŚ przyszła informacja, że Polsce PRZYZNANO 27 MLD złotych !!! A w tym przypadku lepiej mieć burmistrza z poparciem z PO bo Myszków zyska. A nie stawiać na niepewnego koniaData dodania komentarza: 15.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: KrystianTreść komentarza: Jak ta Bauer na wiceburmistrza to przecieź PIS jak diabli 😡Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!
Reklama
Reklama
Reklama