Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?

W tym roku do klas pierwszych w szkołach średnich pójdą jednocześnie absolwenci 3-letniego gimnazjum i 8-letniej szkoły podstawowej. Jak w praktyce będzie od września wyglądać kształcenie „dwutorowe” – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Ministerstwo uspokaja, że nie dojdzie do nadmiernej kumulacji uczniów, a placówki mogą przyjąć ich więcej. MEN wskazuje przy tym, że od lat mamy do czynienia z niżem demograficznym – w niektórych latach rodziło się tak mało dzieci, że dwa roczniki po 2000 roku równały się jednemu rocznikowi z lat 80., gdy mieliśmy do czynienia z wyżem. Niektórzy rodzice, którym zależy na tym, by ich dziecko kontynuowało naukę w popularnym liceum obawiają się, czy aby na pewno podwójna liczba uczniów nie zmniejszy szans ich pociechy na dostanie się do wymarzonej szkoły.
Podziel się
Oceń

W tym roku do klas pierwszych w szkołach średnich pójdą jednocześnie absolwenci 3-letniego gimnazjum i 8-letniej szkoły podstawowej. Jak w praktyce będzie od września wyglądać kształcenie „dwutorowe” – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Ministerstwo uspokaja, że nie dojdzie do nadmiernej kumulacji uczniów, a placówki mogą przyjąć ich więcej. MEN wskazuje przy tym, że od lat mamy do czynienia z niżem demograficznym – w niektórych latach rodziło się tak mało dzieci, że dwa roczniki po 2000 roku równały się jednemu rocznikowi z lat 80., gdy mieliśmy do czynienia z wyżem. Niektórzy rodzice, którym zależy na tym, by ich dziecko kontynuowało naukę w popularnym liceum obawiają się, czy aby na pewno podwójna liczba uczniów nie zmniejszy szans ich pociechy na dostanie się do wymarzonej szkoły.


 

Od 2017 roku dotychczasowe 6-letnie szkoły podstawowe zostały wydłużone o 2 lata. To również początek wygaszania gimnazjów – obecnie do klas III gimnazjów uczęszcza ostatni rocznik dzieci. W roku szkolnym 2019/2020 szkołę średnią rozpoczną jednocześnie absolwenci 8. klasy szkoły podstawowej, jak również 3. klasy gimnazjum.


 

Młodzież po gimnazjum będzie miała do wyboru 3-letnie liceum, 4-letnie technikum lub 3-letnią szkołę zawodową, natomiast absolwenci 8-letniej podstawówki będą kontynuować naukę w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub w 3-letniej szkole branżowej I stopnia.


 

PRAWIE 730 TYSIĘCY UCZNIÓW WE WRZEŚNIU ROZPOCZNIE KSZTAŁCENIE W SZKOŁACH ŚREDNICH


 

Dwa roczniki we wrześniu spotkają się w jednej szkole – czy to znaczy, że komuś może zabraknąć miejsca? Tego się obawiają niektórzy rodzice, których pociechy planują ubiegać się o przyjęcie do popularnych szkół średnich, np. częstochowskich liceów. Ministerstwo uspokaja przekonując, że nie dojdzie do „kumulacji” uczniów.


 

- W roku szkolnym 2018/2019 mamy 376.606 uczniów w VIII klasach szkoły podstawowej i 350.564 uczniów w III klasach gimnazjum. W sumie 727.170 absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum wiosną 2019 r. przystąpi do oddzielnej rekrutacji. Prognozujemy, że o miejsce do I klas liceów ogólnokształcących będzie ubiegać się ok. 45 proc. absolwentów (327.227), do I klas technikum ok. 40 proc. absolwentów (290.868), a do I klasy branżowej szkoły I stopnia - ok. 15 proc. (109.076) – informuje MEN.


 

Resort przewiduje, że licea ogólnokształcące w przyszłym roku szkolnym liczyć będą prawie 652 tysiące uczniów (we wszystkich klasach) i wskazuje, że nieznacznie więcej uczniów było 10 lat wcześniej (w roku szkolnym 2009/2010). Liczba uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną nowy rok szkolny w liceach w całej Polsce nie powinna nastręczyć kłopotów, bo – jak wskazuje MEN – w 2004 roku licea liczyły ponad 747,5 tysiąca uczniów.


 

Kolejnym argumentem, który Ministerstwo wysuwa, by uspokoić niektórych rodziców jest to, że dzieci, które w tym roku rozpoczną naukę w szkołach średnich (urodzone w latach 2003 i 2004) to dwa roczniki niżu demograficznego. - W tych latach rodziło się tylko ok. 350 tys. dzieci rocznie. Te dwa roczniki odpowiadają jednemu rocznikowi z wyżu demograficznego z lat 80. – wylicza resort.


 

KONKURENCJA DO LICEÓW NIE POWINNA W TYM ROKU SZCZEGÓLNIE MARTWIĆ


 

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że konkurencja do dużych liceów ogólnokształcących nie powinna w zbliżającym się roku szkolnym martwić bardziej, niż w latach ubiegłych. Jest to zjawisko występujące od lat, a jako przykłady MEN podaje licea w Warszawie czy Poznaniu. Szkoły mają przygotować się na przyjęcie większej liczby uczniów – absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Zwiększona ma również zostać liczba oddziałów, czyli klas w roczniku.


 

- Poszczególne kuratoria oświaty mają informacje ile dana szkoła planuje otworzyć oddziałów od września 2019 roku. Informacjami tymi dysponują przede wszystkim dyrektorzy szkół. Każdy uczeń i rodzic może skontaktować się ze szkołą lub kuratorium oświaty, aby uzyskać szczegółowe informacje – informuje Ministerstwo na rządowym portalu gov.pl.


 

LOKALNE SZKOŁY SĄ PRZYGOTOWANE NA WIĘKSZA LICZBĘ UCZNIÓW


 

To, że poszczególne roczniki w ubiegłych latach potrafiły liczyć więcej uczniów potwierdzają szkoły. Zgodne są również co do tego, że są gotowe na zwiększoną liczbę pierwszoklasistów.


 

- Przy obecnym stanie uczniów nie mamy 100% zagospodarowania sal lekcyjnych do prowadzenia zajęć z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Aktualnie w szkole przeprowadzony jest kompleksowy remont wewnątrz budynku, malowane i odnawiane są wszystkie sale wraz z salami gimnastycznymi oraz korytarzami. Przy odpowiednim ułożeniu planu lekcyjnego jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia z większą liczbą uczniów w systemie jednozmianowym – informuje Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Szkoła podkreśla również, że absolwenci gimnazjów i podstawówek różnią się podstawą programową oraz cyklem kształcenia. Naukę w szkołach średnich muszą kontynuować w osobnych klasach i – jak wskazuje żarecka szkoła – nie będą rywalizować pomiędzy sobą o te same miejsca w szkole.


 

W przypadku Zespołu Szkół w Żarkach w ostatnich kilku latach liczba uczniów w klasach pierwszych (liceum i technikum) wahała się od 73 (2014/2015) do 117 i 120 (2016/2017 i 2015/2016). Obecnie w pierwszych klasach uczy się 87 uczniów w 4 oddziałach. W ubiegłym roku liczba ta była bardzo zbliżona i wynosiła 85 pierwszoklasistów w 3 oddziałach.


 

Więcej klas pierwszych od września będzie również w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie. Planuje się otwarcie 5 klas pierwszych 3-letniego liceum dla absolwentów gimnazjum (o profilach: biol-chem-mat, biol-chem-ang, mat-fiz-inf, mat-fiz-j.ang, mat-geo-j.ang, geo-biol-j.ang, j.pol-hist-wos, j.pol-hist-j.ang) oraz 5 klas dla absolwentów szkół podstawowych (oddziały o profilach: biol-chem, biol-chem-j.ang, mat-fiz, mat-geo, geo-biol, j.pol-hist-wos).


 

Więcej uczniów planuje również przyjąć VII Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Częstochowie. Jak przekazała nam dyrektor szkoły Barbara Gala-Glińska, w ostatnich trzech latach szkoła liczyła średnio 210 pierwszoklasistów. W roku szkolnym 2019/2020 VII LO w Częstochowie planuje przyjąć 300 uczniów. – Planujemy zwiększenie ilości klas pierwszych z 7 do 10. Dla absolwentów gimnazjów otwartych zostanie 5 klas, taka sama ilość klas zostanie zaproponowana absolwentom szkół podstawowych – informuje dyrektor Barbara Gala-Glińska.


 

W III LO im. Biegańskiego w Częstochowie w poprzednich latach było średnio 180 pierwszoklasistów i istnieje możliwość, by szkoła w nadchodzącym roku przyjęła większą liczbę uczniów. Placówka planuje otworzyć we wrześniu 4 oddziały dla absolwentów gimnazjum i 4 oddziały dla uczniów po szkole podstawowej. (es) Grafika: MEN


CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?

CZY UCZNIOM ZABRAKNIE MIEJSCA W DOBRYCH SZKOŁACH?


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RenataTreść komentarza: Bardzo brzydkie zagranie bardzo 😡Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:53Źródło komentarza: II TURA W PORAJU: TRZECIA DROGA PRZEGRAŁA WSZYSTKO, WIĘC ATAKUJĄ KONKURENTKĘ. BITWA W KOALICJI 15 PAŹDZIERNIKA?Autor komentarza: Moim zdaniemTreść komentarza: Tak brutalnej ze strony bartnika kampanii to jeszcze Myszków nie widział. Szok ! Wstyd Panie Bartnik ! Tak panu zależy! Klasy to Panu brak! Pana kampania ma klasę jak koncert na który Pan zapraszał !!!Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:49Źródło komentarza: WYBORCZA.pl O KOŃCÓWCE KAMPANII W MYSZKOWIE: W mateczniku PiS-u w drugiej turze "nadużywający" togi adwokat kontra urzędujący burmistrzAutor komentarza: MyszkowiankaTreść komentarza: Czy kandydat na burmistrza Pan Bartnik będzie dobrym burmistrzem ? - tego nie wiemy . Czy obecny burmistrz Pan Żak jest złym burmistrzem ? - to wiemy .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Myszków: Żak wzywa do debaty. Jak zareaguje Tadeusz Bartnik?Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama