Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

(Niegowa) Herody, Misie i Cyganki, to zwyczaje kolędnicze, które w naszej okolicy pielęgnowane są tylko w gminach Niegowa i Przyrów. 27 stycznia barwny i radosny korowód przemaszerował przez Niegowę. Było to w ramach XXII Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych przebiegającego pod hasłem „Herody 2019”.
Podziel się
Oceń

(Niegowa) Herody, Misie i Cyganki, to zwyczaje kolędnicze, które w naszej okolicy pielęgnowane są tylko w gminach Niegowa i Przyrów. 27 stycznia barwny i radosny korowód przemaszerował przez Niegowę. Było to w ramach XXII Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych przebiegającego pod hasłem „Herody 2019”.


 

Przegląd zorganizowali wspólnie: Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie, Gminny Ośrodek Kultury w Przyrowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Gospodarzem imprezy od czterech lat jest gmina Niegowa.


 

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział kilka grup kolędniczych z regionu: „Misie” z Niegowy, „Herody” z Sygontki, Grupa kolędnicza „Sokoły” z Sokolnik, Grupa kolędnicza z Cielętnik, „Cyganki” z Niegowy, „Kolędnicy ze Świetlicy” z Niegowy, Zespół „Kołacz” im. Stanisława Czesnego z Lusławic.


 

O tradycji kolędowania opowiedział nam Andrzej Szczepańczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie.


 

HERODY


 

- Herody, to po prostu grupa kolędników chodząca od domu do domu i odgrywająca scenki związane z narodzeniem Chrystusa, pokłonem Trzech Króli, rzezią niewiniątek i porwaniem Króla Heroda do piekła za prześladowanie Dzieciątka Jezus. Sama nazwa „herody” wywodzi się oczywiście od króla Judei, Heroda Wielkiego, który jest centralną postacią orszaków kolędniczych. Oprócz niego w skład takich orszaków wchodzą: diabeł, anioł, śmierć, Żyd, Turek, kominiarz, marszałek i żołnierz, czasem jeszcze baba, dziad i ksiądz. Orszaki herodów wędrowały od wsi do wsi i odgrywały scenki, otrzymując w zamian poczęstunek lub niewielkie sumy pieniędzy, a my ten zwyczaj przenieśliśmy na scenę, gdyż dziś ciężko jest odgrywać scenki w każdym domu we wsi. Grupy kolędnicze świetnie pokazują walkę dobra ze złem, gdzie oczywiście zwycięża dobro. Na koniec Herod zostaje ścięty. Na tę okazję pisane są specjalne scenariusze. W tym roku grupa z Cielętnik ułożyła teksty nawiązujące do współczesności. Ale np. grupa z Sygontki dała tradycyjny ludowy przekaz. Całe przedstawienie wzbogacone jest odpowiednimi strojami przygotowanymi specjalnie na tę okazję – opowiada o tradycji pielęgnowanej w gminie, Andrzej Szczepańczyk, dyrektor GOK w Niegowie.


 

MISIE


 

- Misie, to grupa, która chodzi po Niegowie w ostatnie dni przed Środą Popielcową. U nas chodzą dwie grupy: misie stare i misie młode. W każdej grupie są dwa charakterystyczne misie: młody i stary. Młody symbolizuje nowy rok, a stary – miniony rok. W naszych okolicach miś strój ma cały ze słomy. Takie ubieranie misia trwa około czterech godzin. Miś ubierany jest rano i cały dzień kolęduje, więc strój dopiero ściąga wieczorem. W innych częściach Polski, gdzie przetrwał ten zwyczaj misie mają strój np. z siana albo skóry owczej odwróconej na drugą stronę. Jedną z głównych postaci jest Żyd, którego zadaniem jest pozyskanie pieniędzy od gospodarzy, np. musi sprzedać jajka i wziąć za to pieniądze. Wg zwyczaju za pozyskane od gospodarzy pieniądze robione były zabawy dla gospodarzy, którzy przekazali datki. Wśród uczestników jest także grajek oraz babka – wbrew nazwie, elegancka i bardzo ładna dziewczyna. Wśród kolędników są jeszcze gońcy ubrani w czarne maski, którzy biegają ze słomianymi batami i przy okazji smarują też sadzą. Takie wysmarowanie sadzą ma przynieść szczęście, dostatek oraz powodzenie u płci przeciwnej. Ważne jest to, aby w poszczególne role wcielali się kawalerowie. Natomiast rolą misia jest też dać się oskubać ze słomy gospodyni, to znowu oznacza, że w gospodarstwie będzie się dobrze wiodło, będą obfite plony, a np. kury będą niosły jajka. Kiedyś Misie jeździły po wsi konno na saniach, teraz ten zwyczaj trochę się zmienił i kolędnicy jeżdżą ciągnikiem na wozie - mówi dyrektor.


 

CYGANKI


 

- Cyganki to nasz ostatni zwyczaj kultywowany podczas karnawału. Cyganki, to coś na wzór śląskiego Babskiego Combru. W dzień po wsi chodzą misie, a wieczorem zbierają się cyganki. Cyganki znowu obchodzą bogatszych gospodarzy, np. zaglądają do właścicieli sklepów, przedsiębiorców czy wójta. Wszystko z dawką humoru i psot. Cygankom towarzyszy grajek, więc ich kolędowanie wzbogacone jest wesołym śpiewem. Gdy już wejdą do domu, to np. tańczą z gospodarzem, całują go, tak, aby zostawić mocne ślady szminki. Proszą też o poczęstunek, robiąc w tym czasie różne psikusy. To zwyczaj, który jakieś 15 lat temu przeżywał u nas w gminie kryzys. Nie było chętnych kobiet, aby wcielić się w role. Na szczęście udało nam się ten wznowić tradycję i teraz pielęgnują ją Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Cyganki chodząc od domu do domu w poniedziałek, tuż przed Środą Popielcową, zapraszają sobie gości na imprezę, którą organizują we wtorek. Bardzo chcielibyśmy, aby mieszkanki naszej gminy brały udział w tej wyjątkowej tradycji, a nie tylko KGW – zachęca Szczepańczyk, który pilnuje, aby żadna z tych tradycji nie zanikła i dodaje: - Jest też nacisk starszego pokolenia. Chodził dziadek, chodził ojciec, dlaczego młody człowiek ma nie iść. Wszyscy starają się, aby te nasze zwyczaje przetrwały, bo nigdzie w okolicy takich nie ma. Nie mówiąc o tym, że w miastach w ogóle nie ma tradycji kolędowania. To bardzo ważne, aby zmotywować młode pokolenie do kultywowania tradycji, o którą tak dbali nasi przodkowie. Kolędnicy chętnie się zgłaszają i bardzo angażują w swoje role, często pokazując inne niż na co dzień oblicze. Mieszkańcy nie wstydzą się tego, co nas bardzo cieszy.


 

BYŁ KONKURS, SĄ NAGRODY


 

Przegląd, który odbył się w Niegowie miał również formę konkursu. Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – etnograf, Joanna Kryszka – etnolog i Małgorzata Majer - dyrektor ROK, po uważnym obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać następujące miejsca: w kategorii „Dzieci”:


 

1. Zespół „Kołacz” im. Stanisława Czesnego z Lusławic,

2. Grupa kolędnicza „Sokoły” z Sokolnik,

3. „Kolędnicy ze Świetlicy” z Niegowy, kategorii „Dorośli”:

1. „Herody” z Sygontki,

2. Grupa kolędnicza z Cielętnik,

3. „Cyganki” z Niegowy,

3. „Misie” z Niegowy,


 

Nagrody pieniężne dla każdej z grup ufundował ROK Częstochowa. 


 

Ewelina Kurzak


 


W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE

W GMINIE NIEGOWA PIELĘGNUJĄ TRADYCJE KOLĘDNICZE


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: samosTreść komentarza: Myślę że warto zobaczyć dzisiejsze(18.04.2024) spotkanie Burmistrza Włodzimierza Żaka z mieszkańcami, lik poniżej: https://www.facebook.com/wlodek007/videos/977256807393448?locale=pl_PLData dodania komentarza: 18.04.2024, 19:54Źródło komentarza: MYSZKÓW. WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIASTA. KTO ZDOBYŁ MANDAT RADNEGOAutor komentarza: LechTreść komentarza: A Bartnik to kto jak nie PIS ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:29Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A ja jako wyborca chce debaty z między burmistrzami ponieważ chętnie sam zapytam pana Bartnika CZY? 1)czy jest popierany przez PIS? 2) czy na wiceburmistrz powoła panią Bauer? 3) i niech wytłumaczy się z zarządzania klubem piłkarskim !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:04Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: PraktycznyTreść komentarza: I tak naprawdę to dopiero po wyborach nagle się okaże, że pan Bartnik już taki bezpartyjny nie jest. Przecież to Żak ma poparcie PO. Po drugie jeżeli potwierdzi się, że Bauerowa ma zostać wiceburmistrz (ona według mojej opinii to beton Pisowski) to mamy w Myszkowie słabo. A DZIŚ przyszła informacja, że Polsce PRZYZNANO 27 MLD złotych !!! A w tym przypadku lepiej mieć burmistrza z poparciem z PO bo Myszków zyska. A nie stawiać na niepewnego koniaData dodania komentarza: 15.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: KrystianTreść komentarza: Jak ta Bauer na wiceburmistrza to przecieź PIS jak diabli 😡Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Klub Piłkarski oszczędzał na bezpieczeństwie piłkarzy? Kolejne kłopoty prezesa Bartnika!Autor komentarza: kibicTreść komentarza: NIK trzeba do tego klubu "zaprosić"? Banaś zaraz Bartnika prześwietli i cały klub ! Szkoda piłkarzy, którym nie zapłacono ! Skoro tak ma wyglądać zarządzanie to po co nam taki klub?Data dodania komentarza: 15.04.2024, 12:31Źródło komentarza: DZISIAJ MA WIAĆ. MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNIE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama