MyszkówPolityka

news_panelJEDNEGO KANDYDATA JUŻ ZNAMY

(Myszków) W pełni potwierdziły się nasze ubiegłotygodniowe przewidywania. W artykule „Fiszki niezgody” sygnalizowaliśmy, że prawdopodobnie w tym tygodniu myszkowska Lewica zaprezentuje swojego kandydata na stanowisko burmistrza Myszkowa, w przyszłorocznych wyborach samorządowych. W środę 22 maja już oficjalnie potwierdzono, że będzie nim Adam Zaczkowski. Prezentacja kandydata Lewicy odbyła się w parku przy fontannie, w widokiem na Urząd Miasta w tle.

 

Kandydaturę Adama Zaczkowskiego na przyszłego burmistrza Myszkowa przedstawiali: Rafał Kępski – przewodniczący struktur powiatowych SLD, Tomasz Niedziela - Sekretarz Rady Wojewódzkiej partii oraz gość z Warszawy – Krzysztof Gawkowski – Sekretarz Generalny SLD.

 

- Podchodząc odpowiedzialnie do spraw samorządowych, już dziś  półtora roku przed wyborami samorządowymi, mamy konkretny plan, mamy kandydata, wiemy jak zarządzać Myszkowem. Na ostatniej Radzie Powiatowej SLD, która odbyła się w poniedziałek 20 maja jednogłośnie podjęliśmy decyzję o wyłonieniu z naszych szeregów kandydata na burmistrza. Jest nim Adam Zaczkowski, Sekretarz Rady Powiatowej SLD, działacz społeczny, wiceprzewodniczący klubu radnych miasta Myszkowa, samorządowiec – reklamował partyjnego kolegę Rafał Kępski.

 

- Adam Zaczkowski został rekomendowany jednomyślnie przez SLD przede wszystkim ze względu na swoje doświadczenie i wiedzę związaną z funduszami europejskimi. Do tego wieloletnia praca w samorządzie oraz znajomość lokalnego samorządu powodują, że będzie dobrym gospodarzem Myszkowa (…) Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 to perspektywa, która jest ostatnią, z której pochodzić będą ogromne środki finansowe na aktywizację władz samorządowych, od gminy po samorząd wojewódzki. Nie mam wątpliwości, że doświadczenie Adama, i jego wieloletnia praca mogą skutkować tym, że te środki europejskie rzeczywiście do Myszkowa trafią (...) Wierzę w to, że jesteśmy do tej kampanii dobrze przygotowani, startujemy z nią wiele miesięcy wcześniej bo wiem, że ta walka nie powinna polegać na tym, że kilka tygodni przed wyborami idziemy do ludzi mówiąc, że mamy swojego kandydata. Prezentujemy go dużo wcześniej, by móc rozmawiać o tym czego mieszkańcy oczekują, jakie mają problemy – wtórował mu Krzysztof Gawkowski.

 

PRZEDE WSZYSTKIM WALKA Z BEZROBOCIEM

 

Sam kandydat w swoim wystąpieniu nie oszczędzał aktualnych władz miasta, ale trudno było spodziewać się czegoś innego. Zaczkowski podkreślał, że startuje w wyborach, bo widzi potrzebę zmian, a dodatkowo wiele błędów popełnianych – jego zdaniem – przez obecnego burmistrza Włodzimierza Żaka. - Nie chciałbym, żeby dzisiejsze ogłoszenie mojej kandydatury na burmistrza było jednoznacznie kojarzone z rozpoczęciem kampanii wyborczej. Dzisiaj stanęliśmy w Myszkowie wobec sytuacji bardzo trudnej i dramatycznej. Staramy się wykazywać bardzo wiele błędów obecnej władzy, bardzo wiele błędów burmistrza, które w naszym przekonaniu mogą być destrukcyjne dla miasta. Tym, że dziś SLD wyłonił mnie na kandydata na burmistrza chcemy pokazać również nasz sprzeciw wobec obecnej polityki miasta, zmusić burmistrza do zmian i pochylenia się nad problemami miasta. Tymi są przede wszystkim bezrobocie i brak perspektyw na walkę z nim na najbliższy czas, brak strategii miasta na jakikolwiek rozwój, brak choćby pokazania kierunków tego rozwoju. Do tego kwestia słabego przygotowania do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i słabego – mimo, że może lepszego niż to było w czasie poprzedniej kadencji – pozyskiwania środków zewnętrznych. Już dzisiaj nie wykorzystujemy wielu szans na to, żeby pozyskać środki, które są dostępne, dlatego, że nie mamy strategicznego podejścia i nie wiemy w jakim kierunku chcemy rozwijać miasto. Zależy nam na tym, żebyśmy byli odbierani jako organizacja merytoryczna. Dlatego będziemy zbijać argumentację burmistrza, że nasze postulaty i pomysły to tylko walka polityczna i rozpoczęta kampania wyborcza.

 

Będziemy pracować na konkretnych przykładach – mówił Adam Zaczkowski. Dodawał, że jego zdaniem słaba jest także współpraca miasta z powiatem. - Mamy można powiedzieć żal do burmistrza, że nie do końca spełnia postulaty z kampanii wyborczej, dotyczące rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Co prawda burmistrz broni się pozyskaniem środków na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, uzyskał 6 hektarów na to, by utworzyć Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wniosek o strefę został złożony do ministerstwa i prawdopodobnie status ten zostanie tym terenom nadany. Ale nie mówi się o tym, w jakim otoczeniu się to dzieje, że strefa jest tak naprawdę na obrzeżach miasta, brak dobrego z nią skomunikowania, i że skomunikowanie jej z planowaną obwodnicą Myszkowa będzie kosztować horrendalne pieniądze, których w budżecie nie ma. Perspektyw na nie też nie ma. Nie mówi się o tym, że Starostwo Powiatowe bodaj dwa lata wcześniej złożyło wniosek o dofinansowanie do rewitalizacji Pól Będuskich, na których również ma być tworzone Centrum Aktywności Gospodarczej. A miejsce jest dużo lepsze, teren jest dużo większy. Obwodnica, która prawdopodobnie – z tego co słyszymy - będzie budowana i będzie mogła być jednym z motorów napędowych miasta sąsiaduje z tą strefą. Mamy do czynienia z dziwnym zjawiskiem konkurowania miasta z powiatem, co w naszym przekonaniu nie jest dobre i nie tędy droga. Zdaje mi się, że lepsza byłaby jednak współpraca, szukanie wspólnych rozwiązań i współdziałanie miasta z powiatem. Żeby można było faktycznie za jakiś czas, kiedy tereny zostaną dozbrojone, pochwalić się tym, że jesteśmy w stanie przyciągnąć tam inwestorów. Bo my na dzień dzisiejszy nie wiemy czy są realne szanse, żeby na Gruchlę chciały przyjechać poważne firmy. Nie wiemy co będzie jeśli te firmy się pojawią . Którędy będziemy puszczać TIR- y? Przez Jedwabną albo przez ulicę Gruchla? Co się wtedy stanie z tymi drogami? – pytał Zaczkowski.

 

Świeżo upieczony kandydat ubolewał, że mieszkańcy Myszkowa coraz mniej – jego zdaniem - utożsamiają się z miastem, w którym żyją. - To jest fatalna sytuacja, podkręcana jeszcze przez pana burmistrza, przez np. takie podejście, że nie będzie wydawał dodatkowych środków budżetowych na remonty cząstkowe dróg po fatalnej zimie, bo nie zostały one zaplanowane. I koniec kropka. I mówi, że będziemy szukać tych środków, może kiedyś się znajdą. Podejście fatalne, takich przykładów jest dużo więcej. Dlatego my już teraz chcemy pokazywać to, że można inaczej – zapewniał.

 

DLACZEGO W PARKU?

 

Prezentacja kandydata miała miejsce w parku przy ulicy Kwiatkowskiego, sąsiadującym z Urzędem Miasta. Miejsce na prezentację raczej nie było przypadkowe. Prawdopodobnie dla lokalnej Lewicy stanowi ono „symbol” dotychczasowych działań burmistrza Żaka.

 

- Z perspektywy gościa tego miasta mogę powiedzieć, że ten park, miejsce wydawałoby się reprezentacyjne, jest zaniedbanie. A nikt inny, jak władze samorządowe, powinny dbać o takie lokalizacje. Namawiam burmistrza, żeby od czasu do czasu sięgnął do Internetu, zobaczył jak wyglądają inne miasta, wtedy może szybko służby miejskie namówi do tego, żeby przyjechały tutaj i trochę o ten teren zadbały – mówił Krzysztof Gawkowski.

 

- Być może taki stan jest związany z podejściem burmistrza do kwestii własności gruntu. Okazuje się, że to miejsce nie w całości jest miejskie. Pan burmistrz zawsze powtarza, że on nie chce robić nic tam, gdzie nie jest to „jego”. Jest to fatalne, jeśli chodzi o wizerunek miasta. Okazuje się, że znaleziono jakieś dokumenty, które wskazują, że ten teren jest prawdopodobnie we władaniu PKP i może dlatego miasto parku nie kosi, podczas kiedy inni kosili już np. swoje własne trawniki po 4 – 5 razy – wtórował mu Adam Zaczkowski.

 

- Skoro tak, miasto powinno trawę w parku skosić, a fakturę wysłać PKP – konkludował gość z Warszawy.

Robert Bączyński

 

 


Opublikowano: 2013-05-27 14:40:29 UTC


Pierwsza_zwyciężczyni_w_historii_naszej_zabawy__klaudia_nowak_z_mks-u_myszków_window


Sala_myszkowskiego_mdk_wypełniła_się_niemal_po_brzegi_window

Podczas_uroczystego_otwarcia_nie_mogło_zabraknąć_pamiątkowej_fotografii_window


Henryk_Średnicki_był_częstym_gościem_podczas_naszych_gali_podsumowujących_plebiscyt_na_ajpopularniejszego_sportowca_roku

Dane_zaprezentowane_na_sesji_rady_powiatu_przez_dyrektora_marka_węgrzynowicza_zabrzmiały_bardzo_optymistycznie_window


2_lata_temu_obecna_Śko_próbowała_zostać_burmistrzem_myszkowa_window