PorajKultura

news_panelPORAJ NIE POZWOLI O NIM ZAPOMNIEĆ

(Poraj) Łukasz Baruch z Dąbrowy Górniczej, Aleksandra Płóciennik z Poręby, Marcelina Kocjan z Kamienicy Polskiej oraz Monika Bocian z Poraja i Elżbieta Jatulewicz z Żarek Letniska to zwycięzcy III Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który w dniach 9 – 10 czerwca odbył się w Poraju. Festiwal potwierdził, że utwory artysty, który przed pięćdziesięciu laty bił rekordy popularności, nadal cieszą się bardzo dużym powodzeniem, nawet wśród najmłodszych wykonawców.

 

Janusz Gniatkowski w latach 50-tych minionego stulecia był piosenkarzem należącym do najpopularniejszych polskich artystów. Jego karierę przerwał na początku lat 90-tych wypadek samochodowy. Po nim na nowo musiał uczył się chodzić czy nawet śpiewać. Zmarł w lipcu ubiegłego roku, w swoim domu w Poraju. Do dziś jego utwory pozostają jednak nieśmiertelne, o co zabiega m.in. Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego „Apasjonata”, które w Poraju organizuje festiwale jego piosenek. Jury, które oceniało tegorocznych wykonawców mogłyby pozazdrościć wielkie festiwale.

 

Hanna Rek, Maria Szabłowska, Paweł Sztompke, Marek Gaszyński i Czesław Majewski – to nazwiska doskonale znane, nie tylko w muzycznym światku. Jurorzy ocenili w sumie 45 wykonawców, startujących w pięciu kategoriach wiekowych. W kategorii dzieci do lat 7 zwyciężyła Aleksandra Płóciennik z Poręby, przed Natalią Ząbkiewicz z Poraja i Martyną Jędrzejewską z Poraja. W tej kategorii wyróżnienie za wizerunek sceniczny otrzymał Krzysztof Bocian z Poraja. W kategorii dziecięcej od 8 do 12 lat zwyciężyły porajanki Monika Bocian przed Katarzyną Ząbkiewicz i Anną Górską. Wyróżnienie otrzymał Bartosz Marchewka. Marcelina Kocjan z Kamienicy Polskiej wygrała sceniczną rywalizację w kategorii młodzież 14-17 lat, przed Angeliką Proszowską z Jastrzębia i Natalią Struzik z Myszkowa. Wśród dorosłych (18-50 lat)zwyciężył Łukasz Baruch z Dąbrowy Górniczej, przed Magdaleną Łągiewką z Jastrzębia i „Tercetem z Duszą”. W kategorii seniorzy powyżej 50 lat wygrała Elżbieta Jatulewicz z Żarek Letniska, przed Bożeną Związek oraz Zespołami „Porajanki” i „Kalina” z Jastrzębia, Kuźnicy i Gęzyna. Zwycięzcy mieli możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności na koncercie laureatów.

 

Podczas tego ostatniego przed publicznością zaprezentowały się także gwiazdy estrady sprzed lat, wśród których nie brakowało przyjaciół Janusza Gniatkowskiego. Swoje przeboje prezentowali m.in. znani już porajskiej publiczności Renata Danel, Edward Hulewicz czy Andrzej Dyszak oraz artyści, którzy w Poraju pojawili się po raz pierwszy, wśród nich Anna Świątczak – Wiśniewska czy operowy duet Anna Jurczyńska i Romuald Spychalski. Widzom podobały się też taneczne popisy Magdaleny Mrozek i Karola Iliewa. Festiwal był swoistym powrotem na muzyczną scenę żony Janusza Gniatkowskiego Krystyny Maciejewskiej, która wystąpiła z mini recitalem. Było wesoło i nastrojowo, ale i nostalgicznie. Po występie fani Pani Krystyny wręczyli jej kwiaty, złożyli życzenia i podziękowania. Zaproszonym gwiazdom akompaniował znakomity sekstet muzyczny Michała Walczaka, a w role konferansjerów, podobnie jak przed rokiem, wcielili się przedstawicielka porajskiego GOK- u Renata Bocian, rzecznik porajskiego Urzędu Gminy Andrzej Kozłowski i „Pan Lotto”, czyli Ryszard Rembiszewski.

 

Ostatnim etapem festiwalu była możliwość występu na scenie w ramach tzw. „otwartego mikrofonu”. Fani Gniatkowskiego spontanicznie zgłaszali się do własnych interpretacji jego piosenek. Jurajska Kapela Biesiadna wystąpiła wspólnie z Krystyną Maciejewską, wykonując m.in. utwór „W Poraju jak w raju”. Ci, którzy znali Janusza Gniatkowskiego wiedzą, że było to ulubione powiedzenie artysty.

 

Robert Bączyński

 


Opublikowano: 2012-07-23 07:36:41 UTC


Pierwsza_zwyciężczyni_w_historii_naszej_zabawy__klaudia_nowak_z_mks-u_myszków_window


Sala_myszkowskiego_mdk_wypełniła_się_niemal_po_brzegi_window

Podczas_uroczystego_otwarcia_nie_mogło_zabraknąć_pamiątkowej_fotografii_window


Henryk_Średnicki_był_częstym_gościem_podczas_naszych_gali_podsumowujących_plebiscyt_na_ajpopularniejszego_sportowca_roku

Dane_zaprezentowane_na_sesji_rady_powiatu_przez_dyrektora_marka_węgrzynowicza_zabrzmiały_bardzo_optymistycznie_window


2_lata_temu_obecna_Śko_próbowała_zostać_burmistrzem_myszkowa_window