ŻarkiKultura

news_panelNASI RYCERZE POD GRUNWALDEM

Czterdziesta druga chorągiew Krystyna z Koziegłów(Grunwald, Żarki, Koziegłowy) Wojska polsko – litewskie i Zakonu Krzyżackiego 15 lipca 1410 roku stoczyły ze sobą wielką bitwę, która do historii przeszła jako bitwa pod Grunwaldem. Choć od tego wydarzenia minęło w tym roku dokładnie 600 lat, pamięć o wiktorii Władysława II Jagiełły jest wciąż żywa, m.in. za sprawą największej w Europie cyklicznej inscenizacji historycznej. Tegoroczna edycja przyciągnęła ogromne rzesze miłośników historii i rekonstruktorów średniowiecza. Byli tam też i nasi rycerze – z Żarek i z Koziegłów.

 

Jak co roku pod Grunwald udała się Rycerska Drużyna Miasta Żarki, która już od maja przygotowywała się do tej wielkiej inscenizacji historycznej. - W tym roku mija 600 lat od wielkiej bitwy, gdzie 15.07.1410 r. na polach Grunwaldu stanęły wojska Zakonu Krzyżackiego i gości z zagranicy oraz wojska polsko-litewskie. Nasza drużyna w składzie prawie 25 osób i 2 rycerzy konnych będzie brała czynny udział w obchodach rocznicowych i inscenizacji – mówił przed wyjazdem wojów na bitwę Janusz Nowak, dowódca Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki.

 

ŻARKI PO STRONIE… ZAKONU

- W inscenizacji wzięli udział niemal wszyscy z nas. Nasze barwy reprezentowało 5 rycerzy pieszych, artylerzysta, ciężkozbrojny piechur, 2 osoby w justycji (rycerska służba porządkowa – przyp. red.), markietanki i dwóch rycerzy konnych – wylicza Janusz Nowak.

 

O wrażeniach spod Grunwaldu na sesji inaugurującej Dni Koziegłów dzielił się  z  radnymi Marcin Gwardyś, dowódca koziegłowskiego rycerstwaCo ciekawe, w tym roku żarecka drużyna została z góry „skazana na porażkę”, bo została włączona w skład …Chorągwi Rycerzy Nadreńskich i występowała po stronie Zakonu Najświętszej Marii Panny. Rycerze z Żarek uczestniczyli w takich epizodach grunwaldzkich jak: czesanie piechoty przez konnice i zdobywanie chorągwi krakowskiej. Piechota walczyła w Chorągwi Nadreńskiej z Chorągwią Mazowiecką.

 

PIERWSZE RYCERSKIE SUKCESY DEBIUTANTÓW

Pod Grunwald udała się także 7 osobowa grupa z nowopowstałego bractwa rycerskiego z Koziegłów. Czterdziesta druga chorągiew Krystyna z Koziegłów, bo o niej mowa, weszła w skład Chorągwi Mazowieckiej księcia Janusza. Towarzyszy broni (w tej samej chorągwi) znalazła w członkach zaprzyjaźnionego Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, którzy dopiero wprowadzają początkujących rycerzy z Koziegłów w tajniki rekonstrukcyjne bitwy.

 

- Spaliśmy w obozie na słomie, jadaliśmy z glinianych naczyń, często się nie myliśmy. Towarzyszące nam dziewczęta były bardzo chwalone za pracowitość – dzielił się wrażeniami dowódca koziegłowskich wojów Marcin Gwardyś. Nowopowstałe bractwo ma już plany na dalszą przyszłość. Chce w swe szeregi przyciągnąć młodych ludzi, dla których byłoby to prawdziwą szkołą charakterów. Chce także założyć profesjonalną szkołę fechtunku, oczywiście z profesjonalnym sprzętem.

 

Choć rycerze z Koziegłów nie wsławili się na razie specjalnie w walce, zanotowali pierwsze sukcesy na zorganizowanych przy okazji rekonstrukcji bitwy turniejach. Przedstawicielka grupy wygrała Bieg Dam, rycerze spod znaku podwójnej strzały z krzyżem zdobyli także dwa pierwsze miejsca w rzucie toporem. (rb, AK)


Opublikowano: 2010-08-09 09:13:35 UTC


Lider_sld_leszek_miller_przyjął_zaproszenie_myszkowskiej_lewicy_i_w_sobotę_11_października_wziął_udział_w_inauguracji_jej_kampanii_wyborczej_window


Żak_włodzimierz_wywiad_window

Wstęgę_przecięli_min


Start_do_biegu_głównego_na_dystansie_8_kilometrów_window

Na_termomodernizację_szkoły_podstawowej_nr_6_zarezerwowano_w_budżecie_ponad_1_7_miliona_złotych_window


Moment_uroczystego_przecięcia_wstęgi__symbolizującyoddanie_placówki_do_użytku_window